Past Endorsements

NOTE: CURRENT ENDORSEMENTS ARE POSTED HERE.


Endorsements For 2021 New York City Primary Elections

NEW YORK CITY MAYOR ENDORSEMENT: Maya Wiley

MANHATTAN DISTRICT ATTORNEY ENDORSEMENT: Eliza Orlins

CITY COUNCIL ENDORSEMENTS

DISTRICT CANDIDATE BOROUGH/REGION NEIGHBORHOODS
1 #1 Christopher Marte
#2 Gigi Li
Manhattan Battery Park City, Civic Center, Chinatown, Financial District, Little Italy, the Lower East Side, NoHo, SoHo, South Street Seaport, South Village, TriBeCa & Washington Square
2 #1 Carlina Rivera Manhattan East Village, Gramercy Park, Kips Bay, Lower East Side, Murray Hill, Rose Hill
3 #1 Erik Bottcher
#2 Phelan Dante Fitzpatrick
Manhattan Chelsea, Hell’s Kitchen, Greenwich Village, West SoHo, Hudson Square, Times Square, Garment District, Flatiron, Upper West Side
4 #1 Keith Powers Manhattan Upper East Side, Carnegie Hill, Yorkville, Central Park South, Midtown East, Times Square, Koreatown, Stuyvesant Town and Peter Cooper Village, Waterside Plaza, Tudor City, Turtle Bay, Murray Hill, Sutton Place
5 #1 Kim Moscaritolo
#2 Chris Sosa, Tricia Shimamura
Manhattan Upper East Side’s Yorkville, Lenox Hill, Carnegie Hill, Roosevelt Island, Midtown East, Sutton Place, El Barrio in East Harlem
6 #1 Gale Brewer
#2 Sara Lind
Manhattan Upper West Side, Lincoln Square, Clinton, Central Park
7 #1 Marti Allen-Cummings
#2 Maria Ordonez, Stacy Lynch, Shaun Abreu, Dan Cohen
Manhattan Manhattan Valley, Manhattanville, Morningside Heights, Hamilton Heights
9 #1 Kristin Richardson Jordan
#2 Sheba Simpson
Manhattan Central Harlem, Morningside Heights, Upper West Side, East Harlem
10 #1 Carmen de la Rosa and Johanna Garcia
#2 Angela Fernandez and Francesca Castellanos
Manhattan Washington Heights, Inwood, Marble Hill
11 #1 Abigail Martin Bronx Bedford Park, Kingsbridge, Riverdale, Norwood, Van Cortlandt Village, Wakefield, Woodlawn
14 #1 Pierina Sanchez Bronx Morris Heights, University Heights, Fordham, Kingsbridge
15 #1 Oswald Feliz
#2 Ischia Bravo and Troy Blackwell
Bronx Bedford Park, Fordham, Mount Hope, Bathgate, Belmont, East Tremont, West Farms, Van Nest, Allerton, Olinville
16 #1 Althea Stevens Bronx Claremont, Concourse, Concourse Village, Highbridge, Morris Heights, Mount Eden, Morrisania
18 #1 Amanda Farías
#2 Michael Beltzer
Bronx Soundview, Castle Hill, Parkchester, Clason Point, Harding Park
19 #1 Tony Avella
#2 Richard Lee
Queens Auburndale, Bay Terrace, Bayside, Beechhurst, College Point, Douglaston, Flushing, Little Neck, Malba, Whitestone
20 #1 John Choe Queens Downtown Flushing, Murray Hill, Queensboro Hill
22 #1 Tiffany Cabán
#2 Evie Hantzopoulos, Leo Bullaro
Queens Astoria, East Elmhurst, Jackson Heights, Woodside
23 #1 Jaslin Kaur Queens Bayside Hills, Bellerose, Douglaston, Floral Park, Fresh Meadows, Glen Oaks, Hollis, Hollis Hills, Holliswood, Little Neck, New Hyde Park, Oakland Gardens, Queens Village
24 #1 Moumita Ahmed Queens Kew Gardens Hills, Pomonok, Electchester, Fresh Meadows, Hillcrest, Jamaica Estates, Briarwood, Parkway Village, Jamaica Hills, Jamaica
25 #1 Carolyn Tran and Shekar Krishnan
#2 Alfonso Quiroz
Queens Elmhurst, Jackson Heights
26 #1 Amit Bagga and Brent O’Leary
#2 Hailie Kim, Julia Forman, Jesse Laymon
Queens Sunnyside, Woodside, Long Island City, Astoria, Dutch Kills
27 #1 Harold Miller
#2 Kerryanne Burke
Queens Cambria Heights, Hollis, Jamaica, St. Albans, Queens Village, and Springfield Gardens
29 #1 Aleda Gagarin
#2 Lynn Schulman and Eliseo Labayen
Queens Rego Park, Forest Hills, Kew Gardens, Richmond Hill
30 #1 Bob Holden Queens Glendale, Maspeth, Middle Village, Ridgewood, Woodhaven, Woodside
32 #1 Felicia Singh
#2 Mike Scala & Ruben Cruz
Queens Belle Harbor, Breezy Point, Broad Channel, Howard Beach, Lindenwood, Neponsit, Ozone Park, Richmond Hill, Rockaway Park, Roxbury, South Ozone Park, West Hamilton Beach, Woodhaven
33 #1 Elizabeth Adams
#2 Benjamin Solotaire, Stu Sherman, Toba Potosky, Lincoln Restler
Brooklyn Boerum Hill, Brooklyn Heights, Brooklyn Navy Yard, Downtown Brooklyn, Dumbo, Fulton Ferry, Greenpoint, Vinegar Hill, Williamsburg
34 #1 Jennifer Gutierrez Brooklyn & Queens Williamsburg, Bushwick, Ridgewood
35 #1 Michael Hollingsworth
#2 Crystal Hudson, Deirdre Levy, Regina Kinsey, Curtis Harris, Hector Robertson
Brooklyn Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Prospect Heights, Bedford Stuyvesant
36 #1 Chi Ossé and Henry Butler
#2 Robert Waterman
Brooklyn Bedford-Stuyvesant, Northern Crown Heights
37 #1 Sandy Nurse Brooklyn Cypress Hills, Bushwick, City Line, Ocean Hill, Brownsville, East New York
38 #1 Alexa Aviles and Rodrigo Camarena
#2 Cesar Zuniga
Brooklyn Red Hook, Sunset Park, Greenwood Heights and portions of Windsor Terrace, Dyker Heights, and Boro Park
39 #1 Brandon West and Shahana Hanif
#2 Briget Rein
Brooklyn Cobble Hill, Carroll Gardens, Columbia Waterfront, Gowanus, Park Slope, Windsor Terrace, Borough Park, Kensington
40 #1 Rita Joseph and Edwin Raymond
#2 Blake Morris and Cecilia Cortez
Brooklyn Crown Heights, East Flatbush, Flatbush, Kensington, Midwood, Prospect Park, and Prospect Lefferts Gardens
42 #1 Nikki Lucas and Wilfredo Florentino Brooklyn East New York, New Lots, Remsen Village, Spring Creek, Starrett City
43 #1 Justin Brannan Brooklyn Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Bath Beach
45 #1 Anthony Beckford Brooklyn Flatbush, East Flatbush, Midwood, Marine Park, Flatlands, Kensington
46 #1 Dimple Willabus
#2 Donald Cranston
Brooklyn Bergen Beach, Canarsie, Flatlands, Georgetown, Gerritsen Beach, Marine Park, Mill Basin, Mill Island, Sheepshead Bay
47 #1 Alec Brook-Krasny Brooklyn Bensonhurst, Coney Island, Gravesend, Sea Gate
49 #1 Mike Schnall
#2 Ranti Ogunleye & Kelvin Richards
Staten Island Arlington, Clifton, Clove Lakes, Concord, Elm Park, Graniteville, Livingston, Mariners Harbor, New Brighton, Port Richmond, Randall Manor, Rosebank, St. George, Snug Harbor, Silver Lake, Stapleton, Sunnyside, West Brighton and Tompkinsville
51 #1 Olivia Drabczyk Staten Island Annadale, Arden Heights, Bay Terrace, Charleston, Eltingville, Great Kills, Greenridge, Heartland Village, Huguenot, New Springville, Pleasant Plains, Prince’s Bay, Richmond Valley, Rossville, Tottenville, Woodrow

 

BOROUGH PRESIDENT ENDORSEMENTS

CANDIDATE BOROUGH
#1 Mark Levine
#2 Brad Hoylman
Manhattan
#1 Antonio Reynoso and Jo Anne Simon
#2 Robert Elstein, Kim Council, Pearlene Fields, Khari Edwards
Brooklyn
#1 Fernando Cabrera
#2 Vanessa Gibson and Nathalia Fernandez
Bronx
#1 Cesar Vargas Staten Island

 

Learn more about Ranked Choice Voting here.


Endorsements For 2020 General Elections

President and Vice President: Joe Biden and Kamala Harris

New York State Senate:

CANDIDATE DISTRICT BOROUGH/REGION NEIGHBORHOODS
Laura Ahearn 1 Long Island Port Jefferson East Hampton, Southold, Shelter Island, Southampton, Riverhead, Eastern Brookhaven
Monica Martinez 3 Long Island Bayport, Bellport, Blue Point, Brentwood
Phil Boyle 4 Long Island Suffolk County, Babylon, Islip, Bayshore
Kevin Thomas 6 Long Island Central Nassau County
Anna Kaplan 7 Long Island North Hempstead, Hempstead, Oyster Bay
John Brooks 8 Long Island South Shore in Eastern Nassau and Western Suffolk Counties
Todd Kaminsky 9 Long Island Hempstead, Long Beach
Michael Gianaris 12 Queens Astoria, Long Island City, Sunnyside, Ridgewood, Woodhaven, Woodside
Jessica Ramos 13 Queens Jackson Heights, Corona, Elmhurst, East Elmhurst, Woodside, Astoria
Joe Addabbo 15 Queens Howard Beach, Ozone Park, Woodhaven, Glendale, Middle Village, Maspeth, South Ozone Park, Ridgewood, Woodside, The Rockaways
Julia Salazar 18 Brooklyn Bushwick, Cypress Hills, Greenpoint, Williamsburg, parts of Bedford-Stuyvesant, Brownsville, East New York
Jabari Brisport 25 Brooklyn Bed Stuy, Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Boerum Hill, Downtown Brooklyn, Red Hook, Sunset Park, Gowanus, Park Slope, Prospect Heights
Brad Hoylman 27 Manhattan Greenwich Village, Chelsea, Hell’s Kitchen, Columbus Circle, Times Square, the Upper West Side, the East Village, Midtown East, Lower East Side
Robert Jackson 31 Manhattan Washington Heights, Inwood, Marble Hill, Hamilton Heights, Harlem, Morningside Heights, Upper West Side, Hell’s Kitchen, Chelsea
Luis Sepulveda 32 Bronx Parkchester, Soundview, West Farms, Hunts Point, Longwood, Concourse, Melrose, Morrisania, Mott Haven, East Tremont, Westchester Square
Peter Harckham 40 Westchester & the Hudson Valley Beekman, Pawling, Carmel, Patterson, Southeast, Brewster, Peekskill, Cortlandt, Lewisboro, Mount Pleasant, New Castle, North Salem, Pound Ridge, Somers, Yorktown, Mount Kisco, Briarcliff Manor, Buchanan, Croton-on-Hudson, Pleasantville, Sleepy Hollow
Neil Breslin 44 Capital District Albany County and Rensselaer County, Albany, Troy
Kimberly Davis 45 North Country & Capital District Clinton, Essex, Franklin, Warren Counties, and parts of St. Lawrence and Washington Counties
John Mannion 50 Central New York Syracuse, parts of Onondaga County and Cayuga County
Rachel May 53 Central New York Syracuse, parts of Onondaga and Oneida counties, all of Madison County
Jeremy Cooney 56 Finger Lakes Monroe County, Rochester, Brighton, Gates, Greece, Parma, Clarkson, Hamlin

 

New York State Assembly:

CANDIDATE DISTRICT BOROUGH/REGION NEIGHBORHOODS
Dylan Rice 8 Long Island Smithtown, Hauppauge, Nesconset, Commack, Kings Park
Ann Brancato 9 Long Island Nassau and Suffolk counties, South Farmingdale, Massapequa, Fire Island and the Great South Bay area, Massapequa Park, West Babylon, Babylon, West Islip, Brightwaters
Charles Lavine 13 Long Island North Hempstead and Oyster Bay in Nassau County
Joseph Sackman 15 Long Island Hicksville, Jericho, Syosset, Hempstead, North Hempstead, Oyster Bay
Gregory Marks 20 Long Island Nassau County, North Woodmere, Inwood, Lawrence, Cedarhurst, Woodmere, Hewlett, Hewlett Bay Park, Hewlett Harbor, Hewlett Neck, Island Park, Long Beach, Lido Beach and Atlantic Beach
David Weprin 24 Queens Richmond Hill, Fresh Meadows, Holliswood, Hollis Hills, Briarwood, Jamaica Hill, Jamaica Estates, Oakland Gardens, Glen Oaks, Queens Village, Bellrose
Khaleel Anderson 31 Queens Rosedale, Far Rockaway, Springfield Gardens, South Ozone Park, South Richmond Hill
Jessica González-Rojas 34 Queens Jackson Heights, East Elmhurst, Corona, Woodside
Rodneyse Bichotte 42 Brooklyn East Flatbush, Flatbush, Ditmas Park, Midwood
Mathylde Frontus 46 Brooklyn Coney Island,Sea Gate, parts of Bath Beach, Bay Ridge, Brighton Beach, Dyker Heights, Gravesend
Emily Gallagher 50 Brooklyn Greenpoint, Williamsburg, Clinton Hill, Navy Yard
Jo Anne Simon 52 Brooklyn Brooklyn Heights, Downtown Brooklyn, Cobble Hill, Carroll Gardens, Gowanus, Park Slope, Boerum Hill, DUMBO
Phara Souffrant Forrest 57 Brooklyn Prospect Heights, Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Bed Stuy
Charles Fall 61 Staten Island North Shore
Deborah Glick 66 Manhattan Greenwich Village, SoHo, TriBeCa
Linda Rosenthal 67 Manhattan Upper West Side
Al Taylor 71 Manhattan Hamilton Heights, Harlem, Washington Heights
Dan Quart 73 Manhattan Upper East Side, Midtown East
Harvey Epstein 74 Manhattan East Village, Lower East Side, Stuy Town/PCV, Union Square, Midtown East, Murray Hill
Rebecca Seawright 76 Manhattan Upper East Side, Yorkville and Roosevelt Island
Amy Paulin 88 Westchester Eastchester, Bronxville, Tuckahoe, Pelham, Pelham Manor, Scarsdale, and parts of New Rochelle and White Plains
Sarita Bhandarkar 99 Hudson Valley Parts of Orange County & Rockland County, Woodbury, Goshen, Chester, Washingtonville
Barbara Kidney 101 Mohawk Valley, Southern Tier, Hudson Valley Parts of Oneida, Herkimer, Otsego, Delaware, Ulster, Sullivan and Orange counties
Laurette Giardino 105 Hudson Valley Dutchess County
Brittany Vogel 107 Capital District Parts of Rensselaer, Columbia and Washington counties
John McDonald 108 Capital District Cohoes, Rensselaer, Albany, Troy
Pamela Hunter 128 Central New York Syracuse and Onondaga County
Cha Ron Sattler-Leblanc 133 Finger Lakes, Southern Tier Avon, Livingston County, Parts of Steuben & Monroe Counties
Carolyn Carrol 134 Finger Lakes Greece, Ogden, Parma, western Monroe County
Anthony Baney 140 Western New York Tonawanda, North Tonawanda, Niagara & Erie Counties
Ross Scott 148 Western New York & Southern Tier Cattaraugus County, Allegany County and the towns of Greenwood, Jasper, Troupsburg and West Union in Steuben County

Endorsements For 2020 NY Primary

State Senate:

CANDIDATE DISTRICT BOROUGH/REGION NEIGHBORHOODS
Laura Ahearn 1 Long Island Port Jefferson East Hampton, Southold, Shelter Island, Southampton, Riverhead, Eastern Brookhaven
Michael Gianaris 12 Queens Astoria, Long Island City, Sunnyside, Ridgewood, Woodhaven, Woodside
Jessica Ramos 13 Queens Jackson Heights, Corona, Elmhurst, East Elmhurst, Woodside, Astoria
Rajiv Gowda 23 Staten Island & Brooklyn North and East Shores of Staten Island, Bensonhurst, Brighton Beach, Coney Island, Dyker Heights, Gravesend, Sunset Park
Jabari Brisport 25 Brooklyn Bed Stuy, Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Boerum Hill, Downtown Brooklyn, Red Hook, Sunset Park, Gowanus, Park Slope, Prospect Heights
Brad Hoylman 27 Manhattan Greenwich Village, Chelsea, Hell’s Kitchen, Columbus Circle, Times Square, the Upper West Side, the East Village, Midtown East, Lower East Side
Robert Jackson 31 Manhattan Washington Heights, Inwood, Marble Hill, Hamilton Heights, Harlem, Morningside Heights, Upper West Side, Hell’s Kitchen, Chelsea
Luis Sepulveda 32 Bronx Parkchester, Soundview, West Farms, Hunts Point, Longwood, Concourse, Melrose, Morrisania, Mott Haven, East Tremont, Westchester Square

 

State Assembly:

CANDIDATE DISTRICT BOROUGH/REGION NEIGHBORHOODS
David Weprin 24 Queens Richmond Hill, Fresh Meadows, Holliswood, Hollis Hills, Briarwood, Jamaica Hill, Jamaica Estates, Oakland Gardens, Glen Oaks, Queens Village, Bellrose
Khaleel Anderson 31 Queens Rosedale, Far Rockaway, Springfield Gardens, South Ozone Park, South Richmond Hill
Jessica González-Rojas 34 Queens Jackson Heights, East Elmhurst, Corona, Woodside
Danielle Brecker 37 Queens Astoria, LIC, Sunnyside,Ridgewood
Emily Gallagher 50 Brooklyn Greenpoint, Williamsburg, Clinton Hill, Navy Yard
Katherine Walsh 51 Brooklyn Sunset Park, Red Hook, Borough Park, Bay Ridge, Carroll Gardens, Gowanus, Park Slope, Greenwood
Justin Cohen 56 Brooklyn Bed Stuy, Crown Heights
Phara Souffrant Forrest 57 Brooklyn Prospect Heights, Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Bed Stuy
Tamika Mapp 68 Manhattan El Barrio/East Harlem, Central Harlem, Upper East Side
Al Taylor 71 Manhattan Hamilton Heights, Harlem, Washington Heights
Dan Quart 73 Manhattan Upper East Side, Midtown East
Elvis Santana 79 Bronx Concourse Village, Morrisania, Melrose, Belmont, Claremont, East Tremont
John McDonald 108 Albany Cohoes, Rensselaer, Albany, Troy

 

District Leader:

CANDIDATE DISTRICT BOROUGH NEIGHBORHOODS
Rachel Eve Stein 52 Brooklyn Park Slope, Carroll Gardens, Brooklyn Heights, Cobble Hill, Boerum Hill, Gowanus, Prospect Heights, Dumbo,Vinegar Hill

 


Endorsements For NY General Election Nov 5, 2019
Vote YES for Ranked Choice Voting (and for all five ballot initiatives)
Vote for Jumaane Williams for NYC Public Advocate. You can read about Jumaane’s animal rights perspective here.


Endorsements For NY Primary June 25, 2019

WHITE PLAINS COMMON COUNCIL: Kat Brezler
MANHATTAN DISTRICT LEADERS 74TH AD Part A: Aura Olavarria & John Blasco
BROOKLYN NEW YORK CITY COUNCIL DISTRICT 45: Farah Louis
QUEENS DISTRICT ATTORNEY: Tiffany Cabán


2019 Special Election for New York City Council District 45

Check out the candidates’ responses to our questionnaire HERE, and decide who you think is the best candidate for New York’s animals! We evaluated all candidates based on their responses to our questionnaire and support of our animal rights legislative agenda for NYC. We are proud to endorse these candidates who have pledged to support all of our priority issues. Those candidates are (in alphabetical order):

  • Anthony Beckford
  • Monique Chandler-Waterman
  • Farah Louis
  • Xamayla Rose

2019 Special Election For NYC Public Advocate

Check out the candidates’ responses to our questionnaire HERE. We evaluated all candidates based on their responses to our questionnaire and support of our animal rights legislative agenda. We are thrilled that 10 of the 16 candidates pledged to support all of our priority issues. Those candidates are:

  • Former City Council Speaker Melissa Mark-Viverito
  • Council Member Ydanis Rodriguez
  • Council Member Jumaane Williams
  • Council Member Rafael Espinal
  • Council Member Eric Ulrich
  • Assembly Member Danny O’Donnell
  • Assembly Member Michael Blake
  • State Committee Member Benjamin Yee
  • Nomiki Konst
  • David Eisenbach

2018 New York State Elections

Letitia James for New York Attorney General
Liuba Grechen Shirley for Congressional District 2: Long Island
Kathleen Cleary for Senate District 2: Long Island
Monica Martinez for Senate District 3: Long Island
Phil Boyle for Senate District 4: Long Island
John Brooks for Senate District 8: Long Island
Tony Avella for Senate District 11: Bayside, Queens
Jessica Ramos for Senate District 13: Jackson Heights, Queens
Joseph Addabbo for Senate District 15: Southern parts of Queens
Andrew Gounardes for Senate District 22: Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Marine Park and south Brooklyn
Brian Kavanagh for Senate District 26: Lower Manhattan & Brooklyn Waterfront
Liz Krueger for Senate District 28: UES, Midtown East
Robert Jackson for Senate District 31: UWS, West Harlem, Washington Heights, Inwood
Luis Sepulveda for Senate District 32: The Bronx
James Skoufis for Senate District 39: Orange County and part of Rockland County
Karen Smythe for Senate District 41: Dutchess and Columbia counties
Neil Breslin for State Senate District 44: Albany and part of Rensselaer County
Jeremy Cooney for Senate District 56: Rochester
Carima El-Behairy for Senate District 60: Buffalo
Brian Barnwell for Assembly District 30: Woodside, Queens
Deborah Glick for Assembly District 66: Greenwich Village, TriBeCa
Linda Rosenthal for Assembly District 67: Upper West Side
Harvey Epstein for Assembly District 74: East Village

Ballot Proposals 1,2,3: Vote YES

We evaluated the candidates with a questionnaire, interview, recommendations and background research. Our statewide legislative priorities include:

• Creating an animal protection caucus in the state legislature
• Passing the Consolidated Animal Crimes Bill to increase penalties for crimes committed against animals
• Ending the cruel practice of cat declawing
• Banning the sale of animals in pet stores unless they come from a rescue or shelter
• Cracking down on storefront slaughterhouses


2017 New York City Council:

CANDIDATE DISTRICT NEIGHBORHOODS
Margaret Chin 1 BPC, Chinatown, FiDi, Little Italy, LES, NoHo, SoHo, South Street Seaport, TriBeCa, Washington Square
Carlina Rivera 2 East Village, Gramercy Park, Kips Bay, LES, Murray Hill, Rose Hill
Corey Johnson 3 Chelsea, Hell’s Kitchen, Greenwich Village, West SoHo, Hudson Square, Times Square, Garment District, Flatiron, UWS
Keith Powers 4 Upper East Side, Carnegie Hill, Yorkville, Central Park South, Midtown East, Times Square, Koreatown, Peter Cooper Village and Stuy Town, Waterside Plaza, Tudor City, Turtle Bay, Murray Hill, Sutton Place
Ben Kallos 5 Upper East Side, Yorkville, Lenox Hill, Carnegie Hill, Roosevelt Island, Midtown East, Sutton Place, El Barrio
Helen Rosenthal 6 Central Park, Lincoln Square, UWS, Clinton
Mark Levine 7 Manhattan Valley, Manhattanville, Morningside Heights, Hamilton Heights
Diana Ayala 8 El Barrio/East Harlem, Mott Haven, Highbridge, Concourse, Longwood, Port Morris
Bill Perkins 9 Central Harlem, Morningside Heights, Upper West Side, East Harlem
Ydanis Rodriguez 10 Washington Heights, Inwood, Marble Hill
Fernando Cabrera 14 Morris Heights, University Heights, Fordham, Kingsbridge
Rafael Salamanca 17 Concourse Village, Crotona Park East, East Tremont, Hunts Point, Longwood, Melrose, Morrisania, Port Morris, West Farms, North Brother Island, South Brother Island
Paul Vallone 19 Auburndale, Bay Terrace, Bayside, Beechhurst, College Point, Douglaston, Flushing, Little Neck, Malba, Whitestone
Francisco Moya 21 East Elmhurst, Elmhurst, Jackson Heights, and Corona in Queens, including Flushing Meadows Corona Park, Lefrak City and LaGuardia Airport
Barry Grodenchik 23 Bayside, Bellerose, Douglaston, Floral Park, Fresh Meadows, Glen Oaks, Hollis, Hollis Hills, Holliswood, Little Neck, Queens Village
Danny Dromm 25 Elmhurst, Jackson Heights
Bob Holden 30 Glendale, Maspeth, Middle Village, Ridgewood, Woodhaven, Woodside
Eric Ulrich 32 Belle Harbor, Breezy Point, Broad Channel, Howard Beach, Lindenwood, Neponsit, Ozone Park, Richmond Hill, Rockaway Park, Roxbury, South Ozone Park, West Hamilton Beach, Woodhaven
Steve Levin 33 Boerum Hill, Brooklyn Heights, Brooklyn Navy Yard, Downtown Brooklyn, Dumbo, Fulton Ferry, Greenpoint, Vinegar Hill, Williamsburg
Antonio Reynoso 34 Williamsburg, Bushwick, Ridgewood
Jabari Brisport 35 Fort Greene, Clinton Hill, Crown Heights, Prospect Heights, Bedford Stuyvesant
Carlos Menchaca 38 Red Hook, Sunset Park, Windsor Terrace
Justin Brannan 43 Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Bath Beach
Jumaane Williams 45 Flatbush, East Flatbush, Flatlands, Midwood, Canarsie
Dylan Schwartz 51 Annadale, Arden Heights, Bay Terrace, Charleston, Eltingville, Great Kills, Greenridge, Heartland Village, Huguenot, New Springville, Pleasant Plains, Prince’s Bay, Richmond Valley, Rossville, Tottenville, Woodrow

 

NYC Mayor: Bill de Blasio
NYC Public Advocate: Letitia James
NYC Comptroller: Scott Stringer
Manhattan Boro Pres: Gale Brewer
Brooklyn Boro Pres: Eric Adams

Ballot Prop 1: We recommend voting YES on Prop One because our current state constitution has zero protections for animal rights, and this is an opportunity to change that. Learn more here.